Corectitudine și Fair-Play american: Jordan Chiles

În vestiare, Ana Maria Bărbosu și Jordan Chiles discută despre finala la sol.

Ana Maria: „Jordan, cum ai reușit să iei bronzul în ultimul moment?”

Jordan Chiles, zâmbind: „E simplu, Ana. În America, avem un antrenament special. Se numește ‘Contestologie Aplicată’. După fiecare exercițiu, facem o contestație și voilà, punctajul crește!”

Ana Maria, amuzată: „Deci nu doar exercițiile contează, ci și arta contestațiilor?”

Jordan Chiles: „Exact! La următoarele Jocuri Olimpice, îți recomand cursul nostru de ‘Contestologie’. Lecția principală: cum să transformi un 0.1 într-o medalie!”

Ana Maria: „Interesant! Noi, românii, avem o tehnică specială numită ‘Corectitudine și Fair-Play’. Se pare că trebuie să adăugăm și noi contestațiile pe lista de antrenamente!”

Amândouă râd și își promit să rămână prietene, chiar dacă în competiție sunt adversare.

Rușinică Americă

Totul s-a petrecut după ce toate sportivele au concurat, iar Chiles a contestat nota finală și a avut câștig de cauză.

Astfel a sărit în clasament de pe locul 5 până pe poziția a 3-a, peste Ana Maria Bărbosu și Sabrina Voinea.

Cele două românce au izbucnit în lacrimi și au fost tulburate de tot ce s-a întâmplat.

Camelia Voinea, fosta medaliată la JO 1988, mama Sabrinei Voinea, a declarat:

Nu se știe (n.r. dacă rezultatul final va fi acesta). Deocamdată suntem în anchete. Toată lumea este în anchete, și arbitrele din România. Pentru că nu e normal ceea ce s-a întâmplat

Ce s-a întâmplat în finala probei de la sol de la Jocurile Olimpice

Finala probei de la sol, una în care România a avut medalia în buzunar până în ultimele secunde, a fost de-a dreptul dramatică pentru sportivele noastre.

Sabrina Voinea a concurat penultima și a obținut 13.700, însă rezultatul nu a mulțumit-o și tabăra ei a făcut contestație în speranța că nota s-ar putea schimba și astfel ar putea prinde podiumul, peste colega de la lot, Ana Maria Bărbosu.

Răspunsul a fost unul negativ și astfel a rămas pe locul 4 înainte de Jordan Chiles, din Statele Unite, să concureze.

Americanca a avut un exercițiu bun, însă fără a fi considerat, inițial, superior celor două românce, iar punctajul, 13.666, a clasat-o pe locul 5.

A urmat însă o contestație, judecată practic după finalul probei, când România avea medalie de bronz, prin Ana Maria Bărbosu. A venit și decizia: Jordan Chiles a primit clemență din partea arbitrilor și i-a fost schimbat punctajul, la 13.766, iar așa a terminat pe locul 3.