HomeActualitateCoincidențele lui Sânmărtean

Coincidențele lui Sânmărtean

Aseară m-am întrebat de ce România are așa ghinioane. Premierul e Victor și țara asta merge fix ca echipa națională de fotbal, adică foarte prost. Sper ca acest Victor să nu fie predestinat României. Domnul Satana Piți Victor Nea etc, oare nu va fi luat de arabi? Eu sunt cu niște prieteni în oraș. Un pub. Comentatorul spune că e foarte frig. Frig e doar in Pub-ul ăsta, unde vedem meciul. Cred că patronul e ungur. Eh, nu-i grijă! Pe teren joci indiferent de starea vremii, nene. De parcă românii sunt în chiloții iar finlandezii au geci pe ei. Pițurcă, totuși, are geacă. E și el om. Adică, țărână din țărână. Adică praf. Finlandezii nu prea joacă. Ai noștri nu joacă deloc. Avantaj Finlanda.
Abia în minutul 20, Torje trage un șut spre poartă și ne face o surpriză. Mingea se duce cam în aut, adică perpendicular cu poarta. Încercați să realizați? Paralel cu linia de 16 metri. Exact așa cum se înțelege Piți cu fotbalul. O primă repriză demnă de facut curat prin casă. Nimic special. Ne clătim ochii cu domnișoara care ne servește. E bună!  Mult mai bună ca România de pe teren. Deja e minutul 45 și ochii ne fug mai mult la dânsa decât la televizor. E genul de femeie care a întors spatele meciului. Nu-i place. Iar ăsta ne bucură.
Mai ciocnim o sticlă și Dumnezeu ne aude. Repriza a doua, min 50, intră Sânmărtean. Coincidență domnule, dăm gol chiar din centrarea lui Sânmărtean. Minutul 53, Stancu o bagă în ațe cu capul. Avem 1-0. Și continuăm. Minutul 60, iar coincidență, finlandezul Ring îl faultează tot pe Sânmărtean, domnule, și ia roșu. Suntem cu om mai mult. Gazdele nu mai au puls. Ai noștri oricum nu au avut. Lucian driblează în continuare. Domnișoara ne servește perfect. Perfect ca pasa semizeului Sânmărtean din minutul 84. Tot către Stancu. Și iar gol Bogdan. Ce coincidență. Era și Lucică pe teren. Avem 2-0. Domnișoara rămâne în continuare cu spatele la noi. În sfârșit vedem două lucruri frumoase. Un jucător excepțional și… da, stă cu spatele la noi.
E deja minutul 93. România nu a jucat nimic, dar am câștigat. Pițurcă știe. Așa e și la ruletă. Ce mai contează. Am învins. Lăsăm bacșiș. Merită. "E din partea lui Sânmărtean!", strigă un prieten la domnișoară. Ieșim din Pub. Aerul rece de afară mă duce cu gândul la căldură. Coincidență. Arabia. Pițurcă. Pleacă. Doamne. Ajută!