HomeActualitateDerby să fie, da’ să scrim și noi! Rapid...

Derby să fie, da’ să scrim și noi! Rapid – Dinamo LIVETEXT

LIVE TEXT

FINAL: Ne uităm pe statistică și ne crucim. Ambele echipe au posesie pe minus. Trebuie să fie o greșeală. Bine, dacă stăm să ne gândim din jucătorii ambelor formații sărea mingea ca din colțul mesei!

FINAL: Lucescu: Este un rezultat nedrept, pentru că noi am trimis balonul de trei ori pe linia de tramvai și de cel puțin două ori pe teatrul Giulești, pe când ei ce au făcut?

FINAL Ciobotariu: Eu le-am zis băieților ca să jucăm la zero, ca la wist, iar ei mi-au zis că sunt zero barați, așa că tactica le convine de minune.

FLUIER FINAL, Slavă Domnului!

min 90+1 Ţucudean pătrunde în careu, dar şutul său e mai mult un fel de pasă la Coman. Probabil o să zică după meci că nu era corect ca Dinamo să înscrie. Premiul pentru fair-play e al lui!

min 90+1 Țucudean, singur cu portarul, ce face? Ce poate face un Țucudean, nu? Doar nu vroiați să dea gol.

min 90 Trei minute de prelungire! Treeei? Ne mai chinuiţi mult?

min 90 Lovitură liberă pentru Dinamo. Bate Niculae, dar trimite într-o poartă de rezervă din faţa peluzei.

min 89 Ocazie a lui Alexa, Bălgrădean scoate de sub bară. Dacă nu-i intra părul în ochi, Alexa marca!

min 88 Parcă şi vedem reclame cu Alexa: Giulești, adversarii mă trântesc pe jos, coafura rezistă!

min 87 Comentatorii Digi au dreptate. Dinamo a echilibrat partida pe acest final de meci. Adică nu mai joacă foarte prost, joacă decât prost.

min 86 Ce păr are Alexa, e bun pentru reclamele la şampon!

min 85 Cinci minute până la final şi n-am văzut deloc fotbal. Mai bine ne dădeau stenograma partidei dinainte şi ştiam o treabă!

min 85 Nu era mai corect să zică băieții ăștia de la început: Bă, noi vrem 0-0, voi vreți?

min 84 Bălgrădean execută un aut de poartă şi-şi ia nişte kile de carne din partea galeriei rapidiste. Las’ că-i prinde bine, şi-aşa s-a scumpit carnea!

min 84 Ţucudean surprins în ofsaid. L-au împins ăştia prea mult!

min 83 Iese olteanul Teixeira si intră moldoveanul Roman.

min 82 Pulhac este faultat de colegul său, Grigore.

min 81 Întrebare? De ce m-am făcut ziarist și nu fotbalist?! Îmi stricau 10 mii de euroi pe luna? Huo me!

min 80 Cătălin Munteanu testează reflexele oamenilor din spatele porţii.

min 77 Pfoaaaa. Şut criminal al lui Grigorie! Cel puţin 20 de metri. Pe verticală.

min 76 Ţucudean cică o să fie vârf împins. Da’ de ce să-l împingeţi, fraţilor? Singur nu vrea?

min 75 Țucudean e pregătit să intre, dar ce să faci, mă, când te cheamă Țucudean?

min 72 Woooow. Semi-foarfecă a lui Grigorie. Păcat că n-a atins mingea. Sau măcar un adversar!

min 71 Hei, Panco, Panco, Italiano! Pun pariu că Pancu ne salvează.

min 69 Iese Herea, intră Pancu. Bun, în caz că îl elimină pe Coman, Rapidul are portar!

min 68 L-am văzut pe Pulhac cum a înjurat. CNA, bagă-le amenda la Digi!

min 68 Coman s-a dus până la WC.

min 66 Meciul începe să aibă nerv. Scos.

min 65 Ocazie a lui Grigore care trimite cu capul puţin pe lângă poartă! La vreo 2 metri!

min 65 De ce, mamă, nu m-ai născut la Londra, să scriu și eu de Chelsea-Manchester?

min 64 Iese Surdu, intră Grigore. Surdu este fluierat de galerie, dar el aplaudă. Păi nu degeaba îl cheamă Surdu!

min 63 Surdu avea spaţiu de manveră şi părea ca nimeni nu-l poate opri din cursă. Până a uitat mingea.

min 60 Cu o lumânare nu se face primăvară. Trebuia să aprindem mai multe.

min 59 Grigorie încearcă să tragă de la 60 de metri, o minge plouată, crezând că în poartă e Ray Charles.

min 57 Deac, și noi plângem din minutul 1, așa că te înțelegem.

min 56 Deac se tăvăleşte în careul dinamovist. Deac plânge, e supărat pentru că şi-a stricat freza!

min 54 Intră Curtean, iese Alexe. Alexe a fost pe teren? Ce chestie!

min 53 Teixeiraaaaa, ce ocazie! Dacă făcea cu mâna, sigur îl lua.

min 52 Eu nu înțeleg de ce Hațegan aleargă, când ar fi putut să-și ia un șezlong și să stea relaxat în mijlocul terenului.

min 49 Teixeira a omorât şi un porumbel încercând să șuteze la poartă.

min 49 Corner pentru Rapid. Teixeira trimite o rachetă în peluză. Microfonul lui Corsicanu a fost în pericol pentru câteva secunde!

min 47 Deac nu poate să treacă de Pulhac. Se împiedică de ceva. Au pus ăştia capcane!

min 46 Prin minutul 60, Coman își va face și Sepuku.

min 46 Nicio schimbare la pauză. Ați fi vrut un Răduciou, știm.

min 46 Coman face Sudoku de plictiseală în propriul careu.

min 45 Vai ce ne-am speriat de Socol. Nici n-a început repriza şi am crezut că au dat deja gol!

min 45 Bobby a ieșit la încălzire, JR și-a pus mănușile, iar Sue Ellen face galerie cu Pamela.

PAUZĂ: Șefii de la Digi vor să bage primul episod din Dallas în locul reprizei a doua.

PAUZĂ: E clar, n-a fost. Nu s-a văzut fanta de lumină.

PAUZĂ: Discuția este complicată: există intenție în bisectoarea care unește talpa de gleznă?

PAUZĂ: Crăciunescu zice că din unghiul lui n-a fost penalty!

PAUZĂ: E clar, cea mai interesantă fază a meciului a fost penalty-ul neacordat.

PAUZĂ:  Copos: E meci frumos. Păi la ce meci te uiți, nea George, la Juve-Napoli, cumva?

PAUZĂ: Toată lumea în studio la Digi zice că a fost penalty la faza aia, după ce au dat 10 reluări. Păi nu vă ziserăm, bre, din prima că a fost? Mai dați și o grămadă de bani pe cameramani!

PAUZĂ: Lucescu, la vestiare: Băieți, e bine, uite, Copos ne-a trimis un ceai și… nu ne-a luat banii pe el, semn că e mulțumit de cum jucăm.

PAUZĂ: S-a terminat repriza. Doamne, dacă exiști, stinge nocturna!

min 45 Pauză. Or avea ăştia vreo şaormerie p-aici?

min 44 Surdu, Surdu pasă la Deac, Deac pentru Herea… Herea se împiedică de gazon. Bălgrădean face mişto de el. Îi spune acestuia că o să-i dea gol numai pe Playstation!

min 44 Rapidul a avut două cornere la rând. Statisticianul nostru spune că acest lucru s-a mai întâmplat o dată, pe vremea lui Puiu Ionescu și Niky Dumitriu.

min 43 Teixeira. Ăsta e nume de oltean, nu?

min 43 Corner pentru Rapid. N-am înţeles nimic din faza asta.

min 40 Am revăzut şutul lui Niculae. Noi credem că special a tras peste poartă. Vrea să dea bine la statistica şuturilor spre poartă.

min 39 Şutează Niculae. Primul şut spre poartă al lui Dinamo. Dinamovistul i-a dat emoţii cameramanului din spatele porţii. Şi lui George Nicolescu-

min 38 Lovitură liberă pentru Dinamo. Coman face semnul de time-out, vrea câteva minute să se încălzească puţin.

min 36 Dănciulescu pătrunde impetuos pe dreapta, driblează un smoc de iarbă, intră în combinație cu fanionul din colțul terenului, care însă greșește pasa, iar faza se răcește ca piftia de Crăciun.

min 35 Coechipierii îl muştruluiesc pe Surdu că centrează aiurea. Acesta face semn că n-a auzit bine.

min 31  Execuția lui Surdu i-a lăsat muți pe spectatori.

min 31 Surduuuuuuuu, fantastică ratare! Foglia Secca la 10 metri de butul din stânga al porţii lui Bălgrădean.

min 26 Evident că la final, ambii antrenori vor zice că a fost un meci tactic, în care ambele echipe au stat bine în teren și nu și-au oferit spații. Ziceți, bă, că n-ați jucat nimic și gata!

min 25 Deac iarăşi vrea să spargă lămpile de la nocturnă. Nu-i nimic, îşi reglează tirul. De vreo 25 de minute.

min 24 Karpov și Kasparov ar fi fost Speedy Gonzalez dacă erau titularizați.

min 21 Rui Duarte a luat galben. N-am văzut de ce, ce-i drept. Să vedem ce zice Crăciunescu mâine!

min 20 Marcus Antoniu ăsta nu e ăla cu Cleopatra? Se ţine bine la vârsta lui!

min 19 Portarii au băgat deja actele la șomaj, măcar ceva să le iasă și lor de la meciul ăsta.

min 18 Kone scoate manualul de fotbal! Şi face o intervenţie. De manual, evident.

min 17 Deac a avut șansa să devină erou, dar a transformat ca Nichitean la rugby!

min 17 Execută Deac. Noroc că nu e nimeni la peluza aia, că-i zbura mufarina!

min 16 Fault al lui Munteanu. Sau Cap de Zmeu, gen. Lovitură liberă periculoasă de la 16 metri pentru Rapid!

min 15 Da, să vină Mărioara Murărescu!

min 15  Ce bun ar fi un Tezaur Folcloric!

min 14 Alexa faultează! Păi asta e deja un pleonasm!

min 13 Am terminat prima pungă de semințe. De nervi.

min 11 Se știe, bătaia e ruptă din Rai Uno!

min 9 Kone a fost atins la operaţie! Jocul e întrerupt. Noi am crezut că e Dennis Rodman când l-au dat în prim-plan!

min 8  Ăştia dau cu petărzi. Foarte bine, dacă fotbal nu vedem, măcar o bătaie ca lumea cu jandarmii să fie!

min 7 Dacă puneau porțile de-a latul terenului, era 5-5 până acuma. FIFA, de ne vezi, change the rules!

min 6 Bălgrădean ăsta e un fel de Cech, nu? Bine, Cech chiar e ceh, Bălgrădean nu e din Belgrad. Cel puţin eu aşa ştiu!

min 5 N-a dat penalty, e clar, a fost păcăleală de 1 aprilie! Ce glume are Surdu în el!

min 5 Aoleu, penaltyyyy! Păi de ce am aprins, bre, Ovidiu, lumânare?

min 4 Ca de obicei, Alexa caută să joace picioarele adversarelor, mingea mai puţin.

min 3 Mda, jucătorii par în continuare debusolați, nimeni nu pare să știe că terenul are și porți.

min 1 Deocamdată e un fel de ţurcă electronică, bufa-bufa, na-ţi-o ţie, dă-mi-o mie.

min 0 Haţegan a tuşit în fluier şi meciul a început!

min -1 Galeria Rapidului are fulare. Ce dreacu’, doar e cald afară!

min -2 S-a dat cu banu și, culmea, nu a aterizat în buzunarul nimănui. Cinste și onestitate, bravo, băieți!

min -3 Echipele intră pe teren. Ambele par să-şi dorească victoria la fel de mult!

min -4 WOW, ce grafică are Digi-ul la prezentarea echipelor! SkySports e pe ducă, dixit! Zici că e prezentare de SuperBowl!

min -7 Bogdan Socola, pardon Socol, comentatorul Digi Sport, e atât de agitat şi vorbeşte atât de repede încât are deja spume la gură. Vorbeşte şi cu precipitaţii! Ne-a umplut geamul de la cabină de scuipat!

min -7 Ce sar rapidiștii în tribune, zici că imnul e semnat de Pitbull, nu de Victor Socaciu!

min -10 Gică Hagi, înainte de meci: Eu cred că o să fie bine ca să nu fie rău. Uşor, uşor, prin muncă, nu, se poate, trebuie alergat mult, nu, să acopere bine spaţiile, să paseze, uşor, uşor, dacă le e frică de urs nu intră în pădure, nu?

min -10 Nicolae Badea a spus că îi va aduce lui Copos o lanternă cu dinam(o), pentru că lui George îi place să mai stingă lumina atunci când echipa e condusă, crezând că meciul se va lua de la capăt. Așadar, dacă vă apare ecranul negru la un moment dat, nu aruncați televizorul pe geam!

min -16 Normal că Platini nu joacă,  probabil e la Nyon.

min -17 Dănciulescu va fi atacant de careu. Nu de alta, dar nu prea mai poate să alerge mult.

min -18 La meci este așteptat și Mircea Lucescu, căruia RATB-ul i-a pus la dispoziție un tramvai 42 ca să ajungă în siguranță. Vatmanul e șoferul lui Rinat Ahmetov.

min -19 Tocmai am fost la biserică să aprindem o lumânare pentru ca arbitrul Hațegan să dea măcar un penalty, pentru a ne bucura măcar de un gol. Nu de alta, dar la ultimele două meciuri astea două au dat goluri doar în buzunarele spectatorilor.

min -21 Bună seara, doamnelor şi domnilor! Suntem Emil Grădinărescu şi Bogdan Cosmonautescu şi vom comenta împreună meciul de azi.

Echipele de start:
Rapid:
D. Coman – Rui Duarte, M. Antonio, Oros, Bozovici – Teixeira, Alexa, Grigorie – Deac, Herea, Surdu
Antrenor: Răzvan Lucescu

Dinamo: Bălgrădean – Luchin, D. Grigore, Scarlatache, Pulhac – L. Rus, D. Kone, C. Munteanu, Alexe – Dănciulescu, M. Niculae
Antrenor: Liviu Ciobotariu

…………………………………………………………………………………………………………

Au consemnat

Vrei să vezi Rapid-Dinamo fără să te enervezi pe fotbaliști că nu-și doresc victoria la fel de mult ca tine, ori pe antrenori că ți-au greșit iar echipa, sau pe suporteri că se intregrează prea mult în UE? Atunci dă PC-ul mai tare și ascultă live text meciul comentat de noi, cei din linia întâi. Așadar, de la 9 seara, semințe și bere, și fii pe fază!