HomeVedetePloua infernal / Și Steaua-nvingea...

Ploua infernal / Și Steaua-nvingea…

Mare, plăcere mare. Joi seară, la Steaua – RioAve, au fost atâtea tipe în tribune că am înțeles în sfârșit de ce Tase a jucat așa de prost. Erau bucățile-alea de femei lângă mine, că aș fi ținut cu ce echipă vroiau ele. Și fac pariu că Tase s-a uitat mai mult în tribune, acolo unde deseori dădea mingea.
Afară plouă. La stadion lume puțină. Scaune ude. Fete ude. Echipele se tatonează. Adversarii au tupeu mai ceva ca Ponta în deplasare. Dar îi calmăm repede. Minutul 17, Lato centrează, Rusescu se înalță ușor și e 1-0 pentru Steaua. Totul bine până aici, doar că cele 4 fete de lângă mine erau în extaz. "Față, dacă dă iar gol Ruse, îi cer autograf pe sâni! " Ce e drept, la cât îi avea domnișoara, Rusescu putea scrie Luceafărul acolo. Minutul 24, Tase e luat pe sus de un portughez. Lumea îngheață pentru o clipă. Tase se ridică. Lumea îngheață în continuare. Deci, nu era de la Tase. Minutul 33, Sânmărtean iar ne arată clasa. A 12a, C, profil sportiv. Cu coroniță. Pasă la Rusescu iar acesta dă din întoarcere aproape bine. Ne mai încălzim. Mai mult, ne ia cu naduşeli când Arla scoate de la vinclu un șut al adversarilor pe contra atac,  după o eroare a lui Tase. Minutul 42, un portughez negru ia galben. Arbitrul e pictor. Asortează perfect negru cu galben.
Minutul 45. Rusescu face o aroganță de la 25 de metri. E gooooool! Avem 2-0. Gata, pauză. Mergem la un ceai cald. Fetele merg la pipi. Minutul 48, adversarii chiar prind tupeu. Tase greșește (iar, bă, iar) și RioAve se apropie. E 2-1 și ne ia cu frig. Adi Popa e gluma serii. Se ia de mână cu Tase. Are el schema aia pe care o știm noi de vreo 5 ani. Noi atacăm în continuare. Fetele merg la toaletă în continuare. Lumea se agită. Mai tremurăm un pic, mai scoate Luci o lovitură liberă prin minutul 74, mai vedem un fund fix cât scaunul roșu de lângă mine. Mai avem câteva minute și partida se încheie. Emoții și stadionul duduie. O duduie de lângă mine vrea acasă că e prea frig. Și uite așa batem portughezii ajungând pe primul loc în grupă. A fost bine. Așteptăm Dinamo. Afară plouă. Geci ude. Zâmbete ude. Fete ude. Hai Steaua!